1569

Referat af bestyrelsesmødet 16. november 2011Udskriv side

   Deltagere:

Flemming Baarts
, Karin Nielsen, Kim de Fries, Magnus Pihl, Ole Ravn, Peter Christensen (PC), Peter Svendsen (Svendsen), Stine Trampe Broch, Thomas Johansson (Johansson) og Thomas Sørensen (Sørensen).

Referent: Svendsen.

1. Orientering fra kassereren
Karin fortalte, at Boldklubbens likviditet er ret stram. Likviditeten udgør 212.000 kr., hvilket netop er tilstrækkeligt til at dække en halvårsregning til Centralforeningen samt omkostningsgodtgørelser til seniortrænerne.

2. Bøder og gebyrer til DBU København

Intet nyt.

3. Økonomi. Status 2011. Kontoplan 2012
Svendsen har indledt et samarbejde med revisor, Nils Jørner. Jørner vil lægge Boldklubbens kontoplan ind i DBUs kommunikationssystem, KlubOffice2 snarest muligt.

4. Budget 2012
Svendsen havde før mødet udsendt en budgetskitse for 2012. Budgetskitsen blev også fremlagt på bestyrelsesmødet onsdag den 5. oktober 2011. Bestyrelsen ønskede større klarhed over Boldklubbens økonomiske status, ved udgangen af 2011, inden en budgetvedtagelse.

PC, Karin og Svendsen vil fremstille et overblik over Boldklubbens økonomiske situation ved udgangen af 2011.

Svendsen arbejder videre med Nils Jørner med henblik på tekniske løsninger angående kontoplanens placering i KlubOffice2.

Bestyrelsen vil mødes til økonomiseminar lørdag den 14. januar 2012.

5. Godkendelse af referat af bestyrelsesmødet afholdt onsdag den 5. oktober 2011
Under punktet, Orientering fra kassereren havde der indsneget sig en fejl. Likviditeten blev refereret til at udgøre 201.000.000 kr. Det korrekte beløb var 201.000 kr. Referatet blev godkendt med nævnte rettelse.

6. Meddelelser
Intet.

7. Sponsor 500
Stine har tilbudt sponsoratet til alle trænere og forældre i børnefodbold og i ungdomsfodbold. Der har meldt sig 11 nye sponsorer. Fire personer eller firmaer har tegnet to sponsorater, således at provenuet udgør 7.500 kr. Som reglerne er i dag fordeles de 500 kr. med 300 kr. til børnefodbold og ungdomsfodbold, mens 200 kr. tilbagebetales til sponsorerne i form af præmier. Nogle forældre havde luften tanken om at lade 400 kr. gå til børnefodbold og ungdomsfodbold, og 100 kr. til præmier.

8. Fodboldrejser
I fremtiden ønsker bestyrelsen aktivt at stimulere rejseaktiviteten. Flemming talte for, at der skal indføres faste tilskudssatser pr. spiller, der deltager i en given rejse. Magnus ønskede fællesrejser for spillere fra forskellige årgange og for både drenge og piger. Flemming bakkede op bag dette synspunkt. Kim de Fries pegede på, at de ældste spillere nødigt skulle påvirke de yngre spillere negativt. F.eks. hvad angår alkohol. Magnus mente, at det kunne være nødvendigt med en aktivt formuleret alkoholpolitik i forbindelse med fodboldrejser.

9. Morskabsmaskiner
Fleming orienterede om mulighederne for at opnå alternative indtægter gennem aftaler med spillehaller. Systemet går ud på at spillehaller, der støtter almennyttige formål, kan opnå en skattebesparelse, der modsvarer støttebeløbet.

Johansson vil koordinere arbejdet med at opnå sponsorater fra spillehaller i sponsorudvalget.

10. Instruktører til vægttræning
Sørensen orienterede i sin egenskab af Boldklubbens repræsentant i Centralforeningen. Vægttræningen skal foregå i Drengekorets tidligere hus i Emdrupparken. Desværre er nævnte hus ramt af husbuk.

Magnus har talt med følgende, der er interesserede i at uddanne sig som instruktører: Christian Deleanu, Victor Bjørnstrup og Nicolai Moustgaard. Sørensen har talt med John Dan Larsen, der også er interesseret i uddannelsen.

11. Materialer. Leverandør, politik og procedurer
Sørensen har indgået aftal med Sport Direct angående årene 2012, 2013 og 2013.

12. Nyt bestyrelsesmedlem. Supplering af bestyrelsen
Ole meddelte, at Ole ønsker at trække sig fra posten som næstformand ved den kommende generalforsamling. Bestyrelsen beklagede denne beslutning, og takkede Ole for indsatsen i bestyrelsen. Ole tilbød at fortsætte arbejdet med at booke baner og lokaler samt arbejdet med at ansøge kommunen om FOS midler.

Bestyrelsen skal desuden supplere sig med ét medlem, efter Lars Gudme har trukket sig fra bestyrelsesarbejdet.

Der blev nedsat et bestyrelsesudvalg bestående af Flemming, PC og Svendsen. Udvalget ønsker, at bestyrelsen skal styrkes, hvad angår kommunikation.

13. Ungdomsfodbold
Ungdomsholdenes placeringer i diverse turneringer har været på det jævne i efteråret 2011. Men Stine kunne fortælle om fuld bemanding, hvad angår trænere og ledere samt et generelt meget højt aktivitetsniveau.

Ungdomsafdelingen er ved at etablere entusiasme træning for U11 piger i samarbejde med boldklubben Vestia. Det er tanken, at de bedste spillere fra KFUM skal træne med de bedste spillere fra Vestia. Træningen skal foregå i Emdrup. Flemming mente, at dette tiltag burde have været behandlet principielt i bestyrelsen inden igangsættelsen.

Stine har haft møde med en træner fra en anden klub. Træneren overvejer at blive træner i KFUMs ungdomsafdeling.

Stine annoncerede fest for trænere og ledere i børnefodbold og i ungdomsfodbold, lørdag den 21. januar 2012.

14. Seminar. Ungdomsfodbold

Flemming orienterede om forårets seminar for trænere og ledere i ungdomsfodbold. Seminaret skal afholdes i Jægerspris fredag den 9. marts til lørdag den 10. marts 2012. Om fredagen skal deltagerne diskutere KFUMs værdier, mens lørdagen skal bruges til praktiske fodboldøvelser og teori. Måske skal Flemming Jensen inviteres. Flemming Jensen er instruktør, ved noget om ungdomskultur, og har blandt andet virket i Boldklubben Skjold.

15. Sommerlejr i Jægerspris
Magnus vil deltage i håndboldafdelingens sommerlejr i 2012 med henblik på at samle lejrerfaring. I 2013 vil Boldklubben eventuelt selv stable en fodboldlejr på benene.

Kim de Fries pegede på, at det er vigtigt at finde den rette termin for lejren. Vores spillere har en masse tilbud i sommerferien, både fra KFUM og fra familie mv.

16. Fodboldskole 2012
Johnny Petersen og Frederik Gudme har lovet at tage endnu en tørn som ledere af DBUs fodboldskole i KFUM. Planlægningen er allerede i gang.

17. Bemanding af hold 2012. Børnehold, ungdomshold, seniorhold og gammelmandshold

A. Børnehold
Magnus fortalte om situationen i børnefodbold. Der er fuld besætning af trænere og ledere i alle afdelinger. Til foråret 2012 skal der ske en opdeling, så Boldklubben både får en afdeling for U7 Drenge og U8 Drenge. De nævnte årgange har i efteråret 2011 trænet sammen i én afdeling.

Magnus nævnte, at der i de kommende år skal foretages løbende sammenlægninger af afdelinger. Til og med U15 Drenge repræsenterer hver årgang én afdeling. Men fra U17 Drenge og U19 Drenge består hver afdeling af to årgange. Problemstillingen er den samme hvad angår pigefodbold. Boldklubben skal tage stilling til, hvordan bemandingen med trænere og ledere skal foretages, efterhånden som de forskellige årgange skal sammenlægges.

Til marts 2012 påtænker børnefodbold at afholde kursus for trænerne i børnefodbold. Svendsen nævnte, at det kunne være en god idé at sætte fokus på stationstræning i forbindelse med kurset for børnefodbold. Thomas Jensen, der deltog som instruktør på børnefodbolds seminar i februar 2011, kunne eventuelt fungere som instruktør på kurset til marts 2012.

B. Ungdomshold
Stine kunne også berette om en god dækning med trænere og ledere i ungdomsfodbold.

Ungdomsfodbold påtænker at afholde kursus for trænerne i ungdomsfodbold. I forbindelse med kurset er det tanken, at trække på Boldklubbens samarbejde med FC Nordsjælland.

Flemming nævnte, at det er problematisk, at Boldklubben ikke har en selvstændig afdeling for årgang 1997 Drenge. Det er endvidere uheldigt, at årgang 1995 er rykket op til U19 på trods af, at spillerne egentlig tilhører U17.

C. Seniorhold
Kim de Fries er i fuld gang med at organisere seniorafdelingens trænere og holdledere for 2012.

D. Gammelmandshold
Organiseringen af de forskellige holdledere er ved at være på plads. Boldklubben vil få et ekstra gammelmandshold i 2012, idet Jørgen Andersen og Finn Biering-Nielsen vil stå i spidsen for et Masters hold.

18. Turneringer 2012. Børnehold, ungdomshold, seniorhold og gammelmandshold
Stine gjorde opmærksom på, at årgang 1998 Drenge ikke er blevet tilmeldt DBU Københavns turneringer for foråret 2012. Johansson lovede at maile til Martin Munch, DBU København med henblik på at få holdene tilmeldt.

Kim de Fries gjorde opmærksom på, at 3. senior blev nummer to i deres rækker, og at holdet derfor rykker op i serie 3.

19. Eventuelt

A. TK
Johansson har reserveret tider til Boldklubben i TK

B. Bankospil med VIP sponsorer
Johansson fortalte, at der er tilmeldinger fra 50 personer til spisning og fra 60 personer til selve bankospillet. Fra bestyrelsen deltager Kim de Fries, Johansson og Svendsen.

C. Arbejdernes Landsbank på gavl ved opvisningsbanen
AL Bank vil i fremtiden reklamere på hallens gavl ved opvisningsbanen, bane 1.

D. Børneattester
Flemming gjorde opmærksom på, at Magnus og Stine skal huske at indhente nye træneres accept så Flemming kan sørge for børneattester i henhold til Boldklubbens politik angående pædofili.

Næste bestyrelsesmøde:
Onsdag den 11. januar 2012 kl. 18.00

Sager til opfølgning

Sag

Indledt

Afsluttes

Ansvarlig

Budgetseminar

November
2011

Lørdag den 14. januar 2012

Svendsen, PC og Flemming

Fest for trænere og ledere

November 2011

Lørdag den 21. januar 2012

Stine og Magnus

Boldklubbens målsætninger

April
2011

Januar
2012

Flemming

Materialer. Politik og procedurer

Maj
2011

Januar
2012

Sørensen

Instruktører til vægttræning

August
2011

Januar
2012

Magnus

Lukkede hold. Gammelmandshold

April
2011

Februar
2012

Johansson og Svendsen

Bestyrelsen 2012 til 2014

Maj
2011

Februar
2012

Bestyrelsen

Indmeldelsesprocedure. Børnefodbold og ungdomsfodbold

Maj
2011

Februar
2012

Svendsen, Flemming og PC

Seminar. Ungdomsfodbold

August
2011

Februar
2012

Flemming og Stine

Morskabsmaskiner. Spillemaskiner

November 2011

Februar
2012

Flemming

Kursus for børnetrænere

November 2011

Februar
2012

Magnus og Stine

Kursus for ungdomstrænere

November 2011

Februar
2012

Magnus og Stine

Fonde

August
2011

April 2012

Flemming

 

Nostalgisk KFUM-dag!
Gensyns- og hyggedag i KFUM-Parken
Fodboldsamarbejde
KFUMs Boldklub indtræder i FSN (Fodbold Samarbejde Nordsjælland)
SÅ ER DER VIDEO . . .
Se video fra U9 drengenes kamp mod Union
Ny sponsor i KFUMs Boldklub
KFUMs Boldklub har indgået en sponsoraftale med Arbejdernes Landsbank, Bisp ...
Generalforsamlingen i KFUMs Boldklub
Referat fra generalforsamlingen 29. marts 2011


Anders Lindegaard i EM-truppen
Landstræner Morten Olsen har nu officielt inkluderet målmand ...
590 trænere blev inspireret
Med possession som hovedtema løb Store Trænerdag i dag af st ...
FCK vandt DBU Pokalen
F.C. København vandt det største trofæ i dansk fodbold – DBU ...
Jon Dahl på hold med Ebbe Sand
To af de største danske angribere gennem tiden – Jon Dahl To ...
20 EM-spillere
Landstræner Morten Olsen har udtaget de første 20 spillere t ...